TGHL10003C35J
G3 Li-Po 11.1V 1000mAh 3S1P 35C w/JST conn
Product Info | Substitutions
TEAM GREAT HOBBIES
TGHL10003C35J
By TEAM GREAT HOBBIES
Details »
Discontinued
Click to Enlarge
click to enlarge
More like this... Lithium Batteries, 3 Cell
But only from... TEAM GREAT HOBBIES
All items from... TEAM GREAT HOBBIES
Lithium Polymer Batteries
Lithium Polymer batteries can only be shipped by ground services within Canada.
 Inventory Status Legend
StockStock availability for on-line ordering
Warehouse ?
StockStock availability for pick up
0
Warehouse ?
0
Store - Stratford ?
Store - Edmonton ?
Store - Mississauga ?
Store - Ottawa ?
Store - Oshawa ?
Store - Halifax ?
Store - Kitchener ?NOW OPEN!
SPECIFICATIONS
11.1 V
Voltage:
1000 mAh
Capacity:
Li-Po
Chemistry:
3 Cells
Cells:
35 °C
Discharge Rate:
66 mm
Length:
35 mm
Width:
18 mm
Height:
JST
Connector Type:
Soft
Case Type:
PRODUCT RESOURCES
Customers who bought this item also bought...
Digital Servo 4.1g Plastic Gear
JST/BEC Charge Lead
JST/BEC Female Connector w/ Wire
JST/BEC Connectors Red Male/Female (4 each)
FT Elements Simple Glider Tow Release
Mini Wheels 2.4" (2)