SPMXAE1100
Avian 100-Amp Brushless SMART ESC 3S-6S
Product Info | Replacement Parts | Fits What?
SPEKTRUM
SPMXAE1100
By SPEKTRUM
Details »
Order Quantity:
Click to Enlarge
click to enlarge
More like this... Aircraft Electronic Speed Controls (ESC)
But only from... SPEKTRUM
All items from... SPEKTRUM
 Inventory Status Legend
StockStock availability for on-line ordering
Warehouse ?
StockStock availability for pick up
1
Warehouse ?
0
Store - Stratford ?
1
Store - Edmonton ?
Store - Mississauga ?
Store - Ottawa ?
Store - Oshawa ?
Store - Halifax ?
Store - Kitchener ?NOW OPEN!
SPECIFICATIONS
Air/Heli
Type:
100 A
Max Continuous Current:
120 A
Max Burst Current:
3-6 cells
LiPo Cells:
126 g
Weight:
83 mm
Length:
35 mm
Width:
33 mm
Height:
IC5
Battery Connector:
4.0mm Female Bullet
Motor Connector:
FEATURES
 Product Features
  • Smart all-in-one telemetry
  • Fast, powerful 32-bit ARM M4 processor
  • Multiple options for easy programming:
    • Smart ESC Programming Box
    • SmartLink USB Updating and Programmer application
    • Throttle stick programming
  • Multi-point protection:
    • Over-current protection
    • Automatic LiPo low-voltage cutoff
    • Thermal protection
    • Failsafe protection
  • Compact for easy installation in most applications
  • Ready to install — no soldering required
  • Rugged plastic case
  • Heat dissipating design
  • Tabs included for a hard mount
  • Aluminum heat sink for high efficiency
  • Cooling fan
  • Adjustable high-power BEC
  • Dual BEC power connectors
  • Firmware updatable through the Smart ESC Programming Box and SmartLink PC application
  • High heat-resistant IC connectors, backwards compatible with EC connectors
  • Limited 1-year warranty
Product Overview
Needed to Complete
  • Spektrum Aircraft Receiver
  • Spektrum Smart Technology LiPo Battery
  • Spektrum Transmitter
What's in the Box?
  • (1) Spektrum Avian Smart ESC
  • (1) Spektrum Smart sticker sheet
  • (1) Product Manual
PRODUCT RESOURCES
Customers who bought this item also bought...
Avian BL Outrunner Motor 5065-450kV
S2200 G2 SMART AC Charger 2x200W
Avian 120-Amp HV Brushless Smart ESC 6S-12S
S155 G2 SMART LiPo Charger 55W