RUNPHX2L21
RunCam Phoenix 2 Blue w/2.1mm
Product Info
RUNPHX2L21
RunCam Phoenix 2 Blue w/2.1mm
By RUNCAM
Details »
Order Quantity:
Click to Enlarge
click to enlarge
More like this... Video Equipment Accessory, FPV Camera
But only from... RUNCAM
All items from... RUNCAM
 Inventory Status Legend
StockStock availability for on-line ordering
Warehouse ?
StockStock availability for pick up
0
Warehouse ?
0
Store - Stratford ?
Store - Edmonton ?
2
Store - Mississauga ?
Store - Ottawa ?
1
Store - Oshawa ?
Store - Halifax ?
Store - Kitchener ?NOW OPEN!
FEATURES
 Model RunCam Phoenix 2
Image Sensor 1/2" CMOS Sensor
Horizontal Resolution 1000TVL
Lens 2.1mm ​(M12)​ FOV155° (4:3)
Screen Format 4:3 / 16:9 switchable
Mirror/Flip Available
Signal System PAL / NTSC Switchable
S/N Ratio >50dB (AGC OFF)
Electronic Shutter Speed Auto
Auto Gain Control (AGC) Auto
Min. Illumination 0.001Lux@1.2F
WDR Global WDR
Day/Night Color/BW/EXT/Auto
Menu Control Cable Control
Power DC 5-36V
Current
200mA@5V 85mA@12V
Housing Material ABS
Net Weight 9g
Dimensions 19mm*19mm*20mm
click image to enlarge
ADDITIONAL PHOTOS
Customers who bought this item also bought...
XT30 Female Connectors (2)
5.8GHz 25/200/600mW Adjustable Vtx w/OSD
Carbon-Z Float Set
Carbon-Z Floats Wire Mounting Set
Prop Electric Thin - 7 x 5
Runcam Micro Swift 3 V2 Orange 2.3mm M12 Lens