OMGRAP45ABK
ESC Rapido 45A Sensorless Brushless w/Bluetooth
Product Info
OMGRAP45ABK
By OMG
Details »
Order Quantity:
Click to Enlarge
click to enlarge
More like this... Car Electronic Speed Controls (ESC)
But only from... OMG
All items from... OMG
 Inventory Status Legend
StockStock availability for on-line ordering
Warehouse ?
StockStock availability for pick up
1
Warehouse ?
0
Store - Stratford ?
0
Store - Edmonton ?
1
Store - Mississauga ?
Store - Ottawa ?
Store - Oshawa ?
Store - Halifax ?
Store - Kitchener ?NOW OPEN!
SPECIFICATIONS
1/18th 1/14th Drifting and Racing RC cars
Type:
45 A
Max Continuous Current:
80 A
Max Burst Current:
2-3 cells
LiPo Cells:
11.1 V
Max Voltage:
6.0 V
BEC Voltage:
4 A (peak)
Max BEC Output:
50 g
Weight:
38 mm
Length:
30 mm
Width:
21 mm